Японці називають цей гриб Рейші, китайці – Лінчжи, європейці ідентифікують, як Трутовик лакований. Це і стало його біологічною назвою - Ganoderma lucidum.
Рейші — це трутовик, тобто гриб що проростає на деревині. Він має блискучу шапочку та довгу ніжку та захопив уявлення мешканців східної півкулі щонайменше дві тисячі років тому. Про це свідчать зображення, які збереглися в стародавніх китайських і японських творах мистецтва. Перший із правителів стародавнього Китаю, автор «Біблії» лікарських рослин називав Лін-чжі — чудодійним царем трав» (221–206 рр. до н. е.).
Китайський імператор Янь писав про чудодійний гриб: «Якщо їсти його зазвичай, він робить ваше тіло легким і молодим, подовжує ваше життя і перетворює вас на безсмертного, який ніколи не вмирає». Китайці це казали не задля красного слівця, вони дійсно вважали цей гриб лікуючим від усіх захворювань та першим засобом від старіння.
Лікарі традиційної китайської медицини назвали його «грибом безсмертя», щоб описати всеохоплюючу підтримку здоров’я, яку, на їхню думку, може забезпечити Рейші.
На думку вчених минулого, Рейші допоможе вилікувати або попередити багато захворювань. В Японії в давнину його оголосили божеством і надавали почесті. Природньо, що при подібній славі попит на Рейші був дуже високий. У всіх країнах, де були відомі його лікувальні властивості, випадкова знахідка гриба Рейші вважалася ознакою Божого Милосердя. Тому що знайти Рейші в дикій природі – це була велика удача. Для його зростання потрібні особливі умови. У «Бень цао ган му» (1578 рік) – найпопулярнішій китайській книзі з природних ліків гриб Лінчжи вважали тонізуючим, тим, що дарує довголіття. У східній медицині Рейші використовують не тільки для лікування хвороби, а й профілактично, призначають за для поповнення життєвої енергії, бадьорості в любому віці.
Гриб Рейші – сопротроф, тобто зростає та харчується на вмираючих деревах. Він має шляпку діаметром від 5 до 15 см у формі нирки, яка покрита деревною скоринкою від червонувато-коричневого до яскраво-червоного кольору і створює враження лакованого дерева. З боків шляпка примикає до пом'ятої циліндричної ніжці того ж відтінку і висотою від 5 до 20 см. М'якоть Рейші темно-коричневого кольору з шкірястою консистенцією, що нагадує пробкову, гіркого смаку, без особливого запаху. Ганодерма блискучаа, в дикій природі зростає в основному в південних і південно-східних областях Азії в густих гірських лісах, зазвичай на стовбурах гниючих сливових дерев.
Спори Рейші дуже жорсткі, чіпляються до будь-якої кори дерев, але прорости можуть тільки в певній температурі і на певних видах дерев. Ідеальною деревиною вважається дика слива. Як стверджував знаменитий лікар Ібн Сіна, із 10000 диких слив лише на десяти приживиться Рейші. Справді, цей гриб неймовірно примхливий, і знайти його в дикій природі було дуже складно. А оскільки цілющі властивості Рейші неймовірно цінувалися, то й коштував він дорого. Щасливий збирач цілющих грибів, одного разу напавши на грибницю Лінчжи, міг безбідно прожити багато років, тримаючи в секреті своє дерево, бо щороку він збирав урожай і продавав китайським придворним лікарям.
У давнину Рейші цінувався на вагу золота. В Китаї та Японії багато легенд про людей хворих на рак, які проходили великі відстані щоб знайти цілющий гриб. Тому протягом тривалого часу він був у доступі виключно для знаті. Китайці намагалися штучно вирощувати гриб протягом багатьох століть, але вдалося це тільки на початку 1970-х років японським дослідникам. Культивувати Рейші почав Шигеакі Морі – японець, який витратив понад 15 років свого життя на пошуки дієвого метода культивації спор дико зростаючих Рейші на спеціально підготовлених для цього тирсі сливи. З цього моменту Рейші став легко доступний звичайним людям і вважається одним з найбільш цінних лікарських засобів у східній медицині.
Рейші наукові дослідження
В сучасності Рейші є найбільш популярний у категорії лікарських грибів, дієтичних добавок, і з поважної причини - він так багато може запропонувати. Гриб широко культивується в Азії, не менш популярний і в Сполучених Штатах. Річні продажі у світі Рейши сягають понад 2 мільярди доларів США.
Дослідницький інтерес до Рейші швидко зріс за останні 18 років. Якщо у 2002 році було опубліковано тільки 185 наукових статей присвячених цілющим якостям гриба, то у 2020 році ця кількість зросла – нараховується понад 800 статей, більшість з яких ґрунтуються на висновках практичної дії Рейші при різних захворюваннях.
В клінічному звіті Інституту біотехнологій в Малайзії повідомляється, що ліофільний екстракт грибів знижував білірубін до норми вже через три місяці застосування, стабілізуючі роботу печінки.
В результаті інших спостережень, екстракт Рейші скорочував рівень холестерину в крові, таким чином знижуючи кров’яний тиск.
Клінічно доведено, що Рейші стримує вивільнення гістаміну, а це запобігає алергічним реакціям. Також гриб стабілізує рівень імуноглобуліну, скорочує кількість надлишкових антитіл. Іншими словами Рейші – природній антигістамін. На підставі досліджень в Токійському інституті канцерогенезу японська влада офіційно занесла Рейші в список протипухлинних засобів (Уиллард 1990). Клінічні звіти та практичний досвід показали, що його імуностимулюючі полісахариди можуть бути корисними пацієнтам з ВИЛ-інфекцією і хворих СНІДом.
Клінічно відзначена і властивість Рейші лікувати алопецію(облисіння). У Японії популярністю користуються екстракти Рейші для зростання волосся.
На сьогодні клінічні випробування тривають. Необхідні додаткові дослідження, щоб підтвердити ефективну дозу порошку, або екстракту гриба та тривалість його використання.
Рейші склад
Крім клітковини, вуглеводів й жирів (в основному ненасичені жирні кислоти), вітамінів групи В, С і D2, мінералів - калій, кальцій, фосфор, магній, селен, залізо, цинк, мідь, барій і навіть срібло, є сполуки, що і обумовлюють цілющі властивості гриба. Широкі переваги для здоров’я, які надає Рейші пояснюються високим змістом біологічно активних речовин: полісахаридів (міколог Paul Stamets повідомляє, що плодове тіло містить до 40% бета-глюканів); понад 137 тритерпенів типу ланостану, видалених з міцелію, плодового тіла гриба, його спор. Механізм дії ноотропних грибів до кінця не досліджений, але з кожним роком науковці відкривають нові властивості грибів, в які іноді, навіть, складно повірити. Рейші діє і, як адаптоген і, як імуностимулятор і, як антиоксидант і навіть, як антидепресант.
Насправді спектр лікувальних властивостей Рейші, дуже широкий. Він ефективний при лікуванні і профілактиці багатьох захворювань, використовується для зміцнення, очищення організму, поліпшення пам'яті, фізичних сил, для підвищення працездатності, що дозволить позбутися від втоми і поганого настрою. Також гриб Рейші ефективний для схуднення, оскільки дозволяє прискорити метаболізм, нормалізувати обмінні процеси, очистити організм.
Рейші спроможний посилювати життєву силу, покращувати настрій та сон.
Полісахариди та бета-глюкани Рейші. Користь для імунної системи, печінки, контроль холестерину та гіпоглікемічні властивості.
Плодове тіло гриба складаються з щільно упакованих клітин, оточених твердим шаром полісахаридів або глюканів. Завдання полісахаридів – захист клітини, вони формують неймовірно щільну та міцну стінку клітини. Полісахариди поділяються на альфа-глюкани і бета-глюкани Серед полісахаридів найбільш важливими є бета-глюкани, які стимулюють імунну систему. На практиці вони оптимізують ефективність лейкоцитів, створюючи потужний противірусний, антибактеріальний та протипухлинний захист.
Крім того зазначається що деякі бета-глюкани знижують високий рівень холестерину і тригліцеридів, інші працюють як гепатопротектори, а треті можуть запобігати утворенню фіброзу.
Підгрупа бета-глюканів - таких як ганодеран B і D, є гіпоглікемічними, за деякими данними вони знижують рівень цукру в крові та покращують утилізацію глюкози в тканинах. Дослідники виявили, що стомлюваність знизилася, а самопочуття покращилося після 8 тижнів прийому добавок. Сприяють бета-глюкани також і гіпоглікемічній дії, підвищенню сприйнятливості до інсуліну, що дуже важливо при лікуванні цукрового діабету.
Рейші при онкології
Рейші має довгу історію традиційного використання в лікуванні раку, і йому приписують багато випадків спонтанної ремісії. На даний момент в медцентрах Японії, Канади, Америки та інших країн активно проводяться дослідження з вивчення лікувальних властивостей і можливостей застосування Рейші в офіційній медицині для лікування і профілактики онкозахворювань. Цей гриб широко застосовується в програмах підтримки хворих на рак. Багато досліджень на тваринах чітко демонструють його протипухлинну дію а також імунологічну ефективність. В одному дослідженні 96 пацієнтів-добровольців приймали 1,5 грама/день екстракту Рейші протягом 12 місяців. У них спостерігалося зниження приблизно на 40 відсотків розміру передракової аденоми товстої кишки (на основі колоно-копій).
Бета-глюкани Рейші активують імунні клітини - макрофаги, завдяки цьому імунна система може діяти ефективніше проти патогенів якто віруси, бактерії, грибки та онкоклітини. Бета-глюкани Рейші прискорюють дозрівання імунних клітин, збільшують термін життя макрофагів в декілька разів. Завдяки цьому протипухлинна активність імунітету збільшується, а також збільшується фактор некрозу пухлин.
В джерелах зазначалось прийом добавок Рейші при лікуванні раку молочної залози та передміхурової залози, раку простати.
Тритерпеноїди Рейші виявляють значну цитотоксичну активність проти різних ліній ракових клітин. Дослідження за участю 48 пацієнтів з раком молочної залози вказало зменшення втоми, тривоги та депресії в групі лікування (порошок спор Рейші 3 г/день), разом із покращенням імунних параметрів.
Тритерпени в Рейші. Запалення, алергії, аутоімунні захворювання.
Крім бета-глюканів в составі плодового тіла Рейші та спорах містяться важливі біоактивні складові – тритерпени. Ці сполуки протидіють виробленню гістаміну і гальмують алергійні реакції, зменшують такі прояви, як свербіж, набряки, висипання, сприяють протизапальному, болезаспокійливому і протипухлинному ефекту. Тритерпени мають схожість із стероїдними гормонами. Досліджуючи хімічний склад гриба Рейші, американським інститутом раку було ідентифіковано 137 тритерпенів, один з них - Lanostan (ланостан). Ця сполука гальмує створення антитіл, чим запобігає алергійним реакціям. Зараз науковці намагаються синтезувати отриману речовину. Але ж по дії вона буде відрізнятися, наприклад, від антигістамінних препаратів, або від гормонів, типу кордізол. Покращення стану організму при алергії за допомогою Рейші – процес тривалий (займає за часом 1-2 роки), але надійний та дієвий і не викликає жодних побічних явищ. Хронічний бронхіт, хронічна астма, атопічний дерматит та інші алергічні захворювання успішно лікуються на сході за допомогою тритерпенових сполук з Ганодерми блискучої - Рейші. За даними клінічних досліджень у клініці японського лікаря Горо Чихара – 60% пацієнтів з алергічними захворюваннями верхніх дихальних шляхів значно покращують свій стан, навіть, якщо до цього вже застосовували гормональне лікування.
Тритерпенова сполука ланостан може бути корисна при аутоімунних захворюваннях, викликаючи тривалі ремісії.
Деякі з тритерпенів Рейші також мають протизапальні властивості, що забезпечує результати, подібні до результатів кортизону, але без типових побічних ефектів цього препарату, оскільки його дія зовсім інша.
Згідно з дослідженням професора Ставінохи, фармаколога Техаського університету в Сан-Антоніо в США (Stavinoha et al., 1991 і 1995), Рейші є надзвичайно корисною альтернативою терапії кортизоном. Іншим підтвердженням його протизапальної ефективності є дослідження, які показали, що Рейші має протизапальну дію, рівну дії диклофенаку (Voltaren), потужного протизапального препарату НПЗП (Joseph et al., 2009).
Тритерпени Рейші це спирторозчинні сполуки і з плодових тіл їх можна «дістати» шляхом спиртової екстракції, і для цього традиційно роблять спиртові настоянки або спиртові екстракти. Деякі джерела зазначають високий вміст тритерпенів у спорах Рейші, завдяки цьому цей продукт набирає все більшу популярність у світі.
Тритерпени Рейші користь для сердцево-судинної системи
Тритерпени Ганодерми знижують в'язкість крові, перешкоджають появі тромбів, тому це корисно для профілактики хвороби серцево-судинної системи і їх наслідків у вигляді інфаркту або інсульту. Крім того в деяких дослідженнях Рейші демонструють здатність його знижувати рівень холестерину, покращувати ЕКГ та знижувати біль в грудях, серцебиття та задишку. Дозволяє уникнути гіпоксії міокарда, поліпшити обмінні процеси і підвищити імунітет високий вміст в складі гриба органічно зв'язаного германію. Саме він сприяє насиченню крові та серця киснем та відновленню слизової шлунку. Зазвичай травники Китаю та Японії призначають довготривалий курс Рейші – десь рік, але дієве і без негативних наслідків.
В деяких дослідження зазначалось що Рейші стабілізує артеріальний тиск.
Рейші при захворюваннях печінки
Цей гриб має гепатопротекторні властивості (підвищує стійкість печінки до впливу патологічних факторів та відновлюють її функції при різних пошкодженнях), завдяки яким лікують печінку. Саме тритерпени є ключовими компонентами у цьому процесі.Вони виводять різні отрути, тому Рейші дуже корисний при гепатиті. В клінічному дослідженні 355 випадків гепатиту В, коли пацієнти лікувалися таблетками Wulingdan. Їх основним компонентом був Рейші. В результаті 92,4% пацієнтів мали позитивні результати.
Рейші для нервової системи
Впливають тритерпени Рейші і на когнітивні здібності людини, вони оказують потужний ефект на нервову систему, сприяють лікувальній дії при психічних захворюваннях. Відомий вчений Крістофер Хоббс рекомендує гриб Рейші для безсоння, японський вчений професор Такаші Мідзуно рекомендує його, як засіб для «психічної стабілізації». Традиційна назва Рейші - «духовний гриб» вказує на седативну дію його тритерпенових компонентів, і багато травників цінують його користь у випадках безсоння. Традиційно вважається, що Рейші сприяє довголіттю. Було показано, що екстракт гриба гальмує розвиток хвороби Альцгеймера. Його полісахариди і тритерпени виявляють нейропротекторну та протисудомну дію, а спори Рейші продемонстрували здатність захищати нейрони від апоптозу та покращувати когнітивну дисфункцію.
Форми Рейші.
На ринку можна знайти багато видів добавок які називають Рейші, Лінчжи, Лічі, Ганодерма. В цих добавках використовуються різні частини гриба які часто пропонуються під одним іменем.
Плодові тіла це безпосередньо гриб, міцелій – або грибниця коренева частина, а також спори у вигляді порошку.
Кожна з цих частин має свої переваги та відповідну вартість.
Плодові тіла це безпосередньо то що ми називаємо грибом, продаються у формі цільних свіжих або сушених грибів, дуже часто у Китаю вони продаються на ринках та локальних маркетах.
У добавках плодові тіла Рейші продаються у вигляді грибного порошку. Це досить зручно тому що плодові тіла змелені до певної дрібной фракції, саме помол дозволяє збільшити біодоступність активних інгрідіентів цього гриба.
Спори Рейші можна знайти у вигляді порошку багатого на тритерпенові сполуки, найліпше коли вони ідуть вже з зруйнованою клітинною стінкою це означає що буде висока біодоступність його активних компонентів. У такому вигляді можна їх вживати просто запиваючі водою.
Як примайти Рейші
Пам'ятаєте що Рейші має два типа сполук водорозчинні полісахариди, бета-глюкани та спирторозчинні тритерпени.
З грибного порошку плодових тіл цього гриба можна приготувати спиртову настойку, водний настій або чай, а також відвар.
Приготування спиртової настоянки Рейші. Біодоступні тритерпени.
Рейші містить спирторозчинні сполуки такі як тритерпени, їх налічують понад 130 видів, вони містяться у плодових тілах та спорах Рейші.
Для приготування настою потрібно взяти 10 г грибного порошку Рейші, всипати в скляну банку, додати 500 мл горілки, плотно закрийте кришкою банку. Залишіть в темному місці протягом 15 діб, щодня перетрухуючи банку. З 15 дня можна починати прийом. Дорослим можна приймати по 1-2 чайній ложці на пів склянки води 2-3 рази на день протягом 2 місяців.
Відвар Рейші. Висока доступність бета-глюканів
Одну столову ложку грибного порошку залити 500 мл води і відварити протягом 30 хвилин. Потім остудити. Приймати по 50 мл перед їжею тричі на добу. Отриманий відвар потрібно зберігати в холодильнику.
У разі відсутності протипоказань такий грибний напій принесе організму величезну користь, буде сприяти його зміцненню і оздоровленню.
Приготування водного настою або чаю
Одну чайну ложку грибного порошку з плодових тіл залить 100 мл окропу і залишить для настоювання. Коли напій охолоне до кімнатної температури, його потрібно випити перед їжею. Повторюють процедуру три рази на добу.
Дуже зручно вживати як звичайний чай не охолоджуючи до кімнатної температури.
Також можна додавати порошок при заварюванні кави з розрахунку 0,5 - 1 чайна ложка на чашку кави. Даний інгредієнт додасть напою специфічний смак.
Протипоказання та побічні ефекти Рейші
Гриби діють не, як агресори та загарбники(антибіотики, синтетичні вітаміни), а м’яко та природньо.
Потенційні побічні ефекти включають сухість у роті, розлад шлунка/діарею, висип і головний біль. Хоча це нечасто, будь-хто, хто відчуває побічні ефекти, повинен негайно припинити використання та проконсультуватися з лікарем.
Можлива індивідуальна алергічна реакція.
Вагітним жінкам слід проконсультуватися з лікарем перед прийомом добавок з Рейші.
Однією з переваг гриба Рейші є його моделююча дія на імунну систему. Таким чином, можливі побічні ефекти від грибів Рейші іноді можуть виникати, коли імунна система змінюється або може бути результатом пробудження сплячої відповіді імунної системи.
Ці побічні ефекти нешкідливі, за винятком рідкісних випадків справжньої алергічної реакції.
Важливо: з огляду на те, що даний гриб дуже важко знайти в дикій природі, особливо не маючи досвіду, а його вирощування може обернутися масою проблем, для лікувальних цілей рекомендовано купувати готову суху сировину у перевірених виробників.
Ця стаття не є рекомендацією з лікування, а наведена суто в інформативних цілях і не може буи використана як настанова щодо лікування або профілактики захворювань. Якщо у вас є хвороби зверніться за роз'ясненнями до вашого лікаря або відповідного фахівця в галузі охорони здоров'я.