ПН - СБ 10:00 до 19:00
ПН - СБ 10:00 до 19:00
01.08.2023
80158
Автор: PapaNature

Гриб Траметес різнобарвний - особливості, корисні властивості та спосіб застосування

Змiст

Синоніми

Траметес різнокольоровий (Trametes versicolor) - гриб роду Trametes із родини Polyporaceae, який також відомий під назвами "трутовик звичайний", "трутовик строкатий", "гриб-піструшка", "кукушій хвіст". В англомовній літературі його називають turkey tail mushroom (гриб "хвіст індички") через зовнішню схожість плодового тіла зі строкатим індичим оперенням. В Японії цей вид відомий, як "гриб з річкового берега" або "каваратаке", а в Китаї - як "гриб-хмара" або юн джи. У медичній і мікологічній літературі також можна зустріти старі латинські назви Coriolus versicolor (коріолус різнокольоровий) і Polyporus versicolor (поліфорус різнокольоровий).

 

Траметес різнобарвний - що це таке?

Trametes versicolor - гриб-сапрофіт, який росте на повалених стовбурах дерев, гілках і пнях, розкладаючи лігнін і добуваючи поживні речовини з мертвої деревини, найчастіше листяних порід. При цьому плодове тіло набуває характерного, схожого на хвіст індички забарвлення з різнокольоровими смугами, через що вид і отримав свою англомовну назву. Він поширений у Північній Америці, трапляється в Азії, у всій континентальній Європі, у Великій Британії та Ірландії.

Різнобарвне забарвлення здавна привертало до трутовика різнобарвного увагу фахівців і обивателів. Уперше гриб описав у своїх роботах Карл Лінней (1753 рік), давши йому назву Boletus versicolor, але в 20-х роках минулого століття його перейменували на Trametes versicolor. Через характерний малюнок плодові тіла використовували як декоративні прикраси, наприклад, для головних уборів.

Траметес або коріолус різнокольоровий має оксамитові круглі або віялоподібні капелюшки діаметром до 10 см, які часто зростаються у більші багатоярусні конгломерати. М'якоть шкіряста, щільна, ніжка відсутня. Нижній бік плодового тіла вкритий глибокими порами і має білувато-кремове забарвлення.

Хибні двійники гриба

У природі існує кілька видів, які зовні схожі на траметес різнокольоровий. Одним із них є "несправжній хвостовий гриб індички" або Stereum ostrea, що належить до родини Stereaceae. Латинська назва цього гриба пов'язана з характерною "устрицеподібною" формою плодового тіла, яке, як і траметес, також може мати строкате забарвлення різних кольорів. 

Ще одним грибом-двійником є Trametes betulina (стара назва Lenzites betulina) - багатобарвний зябровий трутовик (ленцитес березовий, мазегілл березовий), який також входить до родини Polyporaceae. Однак у цього виду нижня структура плодового тіла більше схожа на плінчасто-зяброву, ніж на пористу.

T. versicolor має ще кілька подібних видів із роду Trametes, зокрема двійник траметес вохристий (T. Ochracea), траметес пахучий (T. Suaveolens), траметес жорстковолосистий (T. Hirsuta). Однак за "строкатістю" забарвлення ці види поступаються трутовику різнобарвному.

Їстівність і лікувальні властивості гриба

Траметес різнокольоровий неїстівний, не має запаху і характерного смаку. Цей вид не вважається отруйним, а в їжу не вживається через жорстку текстуру. Однак гриб юн джи застосовується в традиційній китайській медицині, як засіб від багатьох захворювань. Також існують наукові дослідження про можливість використання цього виду в офіційній медицині як протипухлинного засобу і для інших цілей.

У народній медицині

У країнах Азії гриб каваратаке традиційно використовують як підтримуючу харчову добавку і як засіб від респіраторних захворювань. Китайські лікарі призначали чай з порошку або шматочків висушеного плодового тіла в таких випадках:

  • застуда та інші інфекційні захворювання дихальних шляхів;
  • зміцнення шлунка і селезінки;
  • підтримка ослабленого організму.

У народній медицині американського континенту препарати з "хвоста індички" також використовують для лікування шкірних захворювань і стригучого лишаю.

У традиційній медицині

Доказова медична наука досліджує властивості траметеса різнобарвного в плані лікування різних захворювань за рахунок активізації імунної системи та інших захисних механізмів організму. Зокрема, різні препарати з цього гриба схвалені до використання в Китаї з 1987 року і в Японії з 1977 року. Компоненти, витягнуті з T. Versicolor, вивчали на предмет профілактики і лікування таких захворювань:

  • онкологічні захворювання (рак грудей, товстого кишківника, саркома, карцинома тощо);
  • захворювання печінки;
  • гепатит;
  • гіперліпідемія;
  • хронічний бронхіт;
  • стресова виразка;
  • підтримка імунітету;
  • регулювання рівня холестерину;
  • уповільнення старіння;
  • підвищення здібностей до навчання і поліпшення пам'яті.

При онкології

Основна частка досліджень присвячена впливу компонентів траметеса різнобарвного на перебіг онкологічних захворювань і процес їх лікування. Такий ефект пов'язаний з позитивним впливом бета-глюканів, що містяться в T. Versicolor бета-глюканів - особливих полісахаридів, які сприяють активізації місцевого та системного імунітету організму. Серед них особливу увагу приділяють комплексам PSK і PSP. У різних дослідженнях на тваринах і на людині показано протипухлинну дію цих компонентів, під впливом яких зафіксовано пригнічення росту пухлини і поширення метастазів за різних видів раку, а також інші позитивні ефекти.

Рак шлунка 

Наприклад, згідно з роботою Choi J.H. зі співавторами (2007 рік), у разі застосування комплексу PSK і хіміотерапії в разі раку шлунка 5-річне безрецидивне виживання пацієнтів зі стадіями IB і II було на 16,8 в. п. вищим, ніж у групи, яка отримувала тільки хіміотерапію. Аналогічний ефект зафіксовано в японському дослідженні 2012 року, виконаному Tanaka H. зі співавторами. Зафіксовано, що в пацієнтів з карциномою шлунка, які мали 7 і більше уражених лімфовузлів, після оперативного втручання з ад'ювантною підтримкою застосування PSK забезпечувало 5-річну виживаність на рівні 47,8%. Тоді як у контрольній групі цей показник становив 22,8%. Аналогічні результати наводяться і в інших клінічних дослідженнях із сумарною участю близько 9 тисяч пацієнтів (Nakazato H. зі співавторами, 1994 рік, Oba K. зі співавторами, 2007 рік, Toge T. зі співавторами, 2000 рік).

Колоректальний рак

У мета-аналізі Sakamoto J. зі співавторами (2006 рік) об'єднано результати кількох клінічних досліджень, проведених із 1980 до 2004 року. У роботі показано, що ад'ювантне застосування PSK (підтримка хіміотерапії та інших методів пригнічення росту пухлин) сприяє зниженню частоти рецидивів і підвищенню виживаності в пацієнтів із раком товстого кишківника.

Рак легені

У роботі Fritz H. зі співавторами (2015 рік) узагальнюються результати 28 досліджень, зокрема 6 клінічних випробувань застосування PSK у поєднанні з променевою та/або хіміотерапією. Усі 6 клінічних досліджень засвідчили ефективність прийому 3 г PSK на добу в поєднанні з хіміотерапією щодо таких показників:

  • показники імунної функції;
  • маса тіла;
  • загальний стан;
  • симптоми, пов'язані з пухлиною.
  • виживаність.

Користь і шкода трутовика різнобарвного

Користь гриба кукуший хвіст (Trametes versicolor) зумовлена наявністю в його складі низки активних компонентів. Як і всі гриби, він містить бета-глюкани, які позитивно впливають на імунну систему людини, активізуючи макрофаги і лімфоцити, що запускають захисні механізми. З ними пов'язаний як загальний імунітет організму, так і протипухлинна дія. При цьому у висушених плодових тілах траметеса різнобарвного вміст бета-глюканів становить до 61% - один із найвищих показників у грибах. 

PSK (полісахарид-К, крестин) - ще один важливий діючий компонент. Це особливий комплекс глікопротеїнів, що виділений з міцелію гриба і являє собою бета-1,4-глюкан в основному ланцюзі з бета-1,3- і бета-1,6-зв'язаними боковими ланцюгами, включно з ковалентно-зв'язаним білком, частка якого в масі молекули становить від 25 до 38%. PSP - ще одна дуже медично важлива схожа на PSK речовина, яку було виділено з іншого штаму гриба "хвіст індички". Дослідження показують, що PSK може частково запобігати апоптозу Т-клітин, спричиненому фторпіримідином S-1, який приймають перорально під час хіміотерапії. Внаслідок цього PSK-підтримку розглядають як спосіб зменшення побічних ефектів під час хіміотерапії та посилення протипухлинного ефекту цієї процедури.

Крім того, трутовик строкатий містить низку інших активних речовин, зокрема, флавоноїди та феноли, які є природними антикосидантами. За рахунок цього гриб може розглядатися як засіб для зниження окисного стресу і профілактики передчасного старіння та розвитку хронічних захворювань.

Дослідники поки що не виявили серйозних побічних ефектів, пов'язаних із прийомом натуральних препаратів із траметеса різнобарвного. З легких побічних ефектів слід виділити:

  • печію;
  • нудоту;
  • болі в ділянці грудної клітки;
  • запор;
  • застудні або грипоподібні симптоми.

Пацієнтам, які мають проблеми зі здоров'ям, рекомендується проконсультуватися з лікарем перед тим, як приймати гриб треметес.

Протипоказання

Натуральні продукти або компоненти, виділені з Trametes versicolor, не рекомендується використовувати в таких випадках:

  • вагітність;
  • період лактації;
  • індивідуальна непереносимість компонентів;
  • вік до 7 років.

Способи застосування гриба 

Найпоширенішими є такі натуральні форми препаратів із гриба "хвіст індички":

  • грибний порошок із висушених плодових тіл - для підвищення біодоступності бета-глюканів та інших корисних компонентів рекомендується заварювати 1 чайну ложку порошку в 150 мл окропу і приймати за 20 хвилин перед їжею (або після їди) від 1 до 3 разів на день;
  • сухий екстракт Trametes versicolor уже має підвищений вміст активних речовин і його можна вживати по 1 ч. л. за півгодини до їди. Для комфортного вживання порошкоподібну БАД рекомендується запивати невеликою кількістю води.

Висновок

Trametes versicolor - одне з найбагатших джерел бета-глюканів та інших корисних компонентів, що є гарним засобом для зміцнення організму і визнані офіційною наукою як ефективний імуномодулятор і компонент протипухлинного лікування. У повсякденному раціоні грибний порошок або сухий екстракт траметеса є біологічно активною підтримуючою добавкою, яку ви можете купити в нашому інтернет-магазині з доставкою по всій Україні.

Схожі статті