ПН - СБ 10:00 до 19:00
ПН - СБ 10:00 до 19:00

29.03.2024
613
Автор: PapaNature

Адаптогени що це таке, користь адаптогенів для організму людини

Адаптогени - це засоби загальної підтримки організму, які широко використовуються як повсякденні біологічно активні добавки. Які властивості цих БАДів і чим вони можуть привабити людей, які піклуються про своє здоров'я? Давайте розбиратися.

Що таке адаптогени

Адаптогенний засіб - це природна добавка або синтетичний препарат, який допомагає організму переносити стресові навантаження, адаптуватися до інших несприятливих зовнішніх чинників, сприяє зміцненню імунітету, усуває хронічну втому. Виходячи з цієї дії виділяють три особливості адаптогенів:

  • безпека (нетоксичність) при прийомі у звичайних (рекомендованих) дозах;
  • загальна підтримка організму в стані збудливого або послаблювального стресу;
  • повернення організму в стан рівноваги (гомеостаз).

Вважається, що адаптогени стимулюють реакцію організму на біологічний, хімічний або фізичний стрес, допомагаючи основним системам життєдіяльності повернутися в збалансований стан. Це важливо як для повсякденної діяльності в умовах інтенсивного ритму життя та несприятливих екологічних і психоемоційних чинників, так і в особливих умовах, наприклад, після змагань, оперативних втручань, перенесених хвороб. Таким чином основне значення адаптогенів у тому, що вони сприяють підтримці гомеостазу і відновленню нормального тонусу після нервових, фізичних навантажень, за несприятливих чинників довкілля тощо.

Класифікація адаптогенів

Залежно від походження адаптогенні добавки поділяють на дві групи:

  • природні - являють собою перероблену або неперероблену натуральну сировину, в якій, крім компонентів з адаптогенною дією, присутні й інші корисні речовини;
  • синтетичні - компоненти штучного походження, щодо яких відзначено антистресовий ефект.

Природні адаптогени

Існує цілий комплекс адаптогенів природного походження, які виявили відповідні балансувальні властивості під час застосування в людини. Залежно від біологічної природи добавки поділяють на дві групи:

  • рослинні адаптогени;
  • гриби.

Список адаптогенів можна умовно розділити на групи залежно від основного вектора впливу на організм.

Адаптогени від стресу

Адаптогени від стресу запускають механізм повернення організму в стан рівноваги, допомагаючи йому знайти резерви в стресовій ситуації. Речовини, що містяться в них, діють на надниркові залози та інші органи тіла, викликаючи зміну швидкості хімічних реакцій. Наприклад, під час стресу природним чином підвищується рівень кортизолу, тоді як адаптогенна добавка сигналізує, що необхідно знизити рівень цього гормону для стабілізації стану.

Ашваганда

Withania somnifera - рослина, відома під назвами "вітанія снодійна", "ашваганда", "зимова вишня", є традиційним компонентом індійської традиційної медицини. Особливо цінується порошок висушеного кореня. Ашваганда є адаптогеном, який не лише здатен протидіяти стресовим навантаженням, боротися з безсонням і підвищеною збудливістю, а й має нейропротекторну дію, сприяє поліпшенню пам'яті та когнітивних функцій, регулює обмінні процеси.

Рейші

Гриб рейші (лінчжі, ганодерма лакована) кілька тисячоліть використовують у народній медицині азіатського регіону, зокрема й для підтримки нервової системи та відновлення енергобалансу. Крім цього, компоненти "гриба довголіття" показали значущий ефект щодо відновлення імунітету, як антиоксидант, гіпоглікемічний, гепатопротекторний, антибактеріальний і противірусний засіб.

Адаптогени для мозку та уваги

Адаптогенні засоби здатні нормалізувати роботу мозку, позитивно впливаючи на когнітивні здібності та концентрацію уваги. Слід зазначити, що адаптогени і ноотропи впливають на організм по-різному. Перші стимулюють відновлення балансу, а другі спрямовані на підвищення активності мозку, тобто працюють на зміщення балансу в один бік.

Родіола

Адаптоген родіола рожева або "золотий корінь" - невисока рослина, що росте високо в горах у Європі, Азії та Північній Америці. Корінь широко використовується в народній медицині, демонструючи хороші результати в разі фізичної та розумової перевтоми. Також у деяких дослідженнях відзначається антивіковий ефект родіоли, прискорене відновлення після неврозів, травм, оперативних втручань.

Їжовик

Їжовик гребінчастий або гериціум гребінчастий - гриб, плодові тіла якого багаті на полісахариди, гериценони, еринацини та інші активні речовини. Його позиціонують як ноотроп, а також як адаптогенний засіб для нормалізації пам'яті, уваги та когнітивних функцій.

Готу кола

Гриб готу кола інтенсифікує мозковий кровообіг, позитивно впливаючи на розумову діяльність, сприяючи відновленню когнітивних функцій у літніх людей, проявляючи тонізувальні властивості на тлі підвищеної втоми.

Адаптогени для енергії

Адаптогенна дія в разі втоми є зворотною до "стресового ефекту" - добавки змушують організм виробляти більше кортизолу, щоб відновити енергетичний баланс, працездатність і нормальний тонус. Ось тут можете знайти добавки для енергії та витривалості.

Кордицепс

Лікувальний гриб кордицепс - китайський гриб, який традиційно використовують у народній медицині південно-східної Азії як "засіб від 21 хвороби", і входить до офіційної китайської фармакопеї. Його адаптогенний ефект полягає у відновленні організму після підвищених навантажень (наприклад, у спортсменів). Крім цього, кордицепс перспективний у частині відновлення функції печінки і нирок, поліпшення роботи репродуктивної системи тощо.

Мака

Перуанська мака - рослина, культивована високо в горах Перу. Порошок з висушених коренеплодів використовують у приготуванні комерційно доступних енергетичних напоїв, а також у народній медицині як допоміжну добавку, що підтримує, і для поліпшення пам'яті.

Женьшень

Корінь женьшеню вважається гарним відновлювальним засобом у разі фізичної та розумової перевтоми, сприяє підвищенню працездатності, допомагає чинити опір стресовим чинникам і відновлюватися після захворювань. Женьшень адаптоген також показаний у разі неврозів, порушення обмінних процесів, для гормональної регуляції та в інших випадках.

Елеутерокок

Елеутерокок адаптоген входить до складу деяких енергетиків, оскільки має підтверджений загальнозміцнювальний ефект. ВООЗ рекомендує препарати з кореня цієї рослини як профілактичний засіб для підтримки організму під час інтенсивних розумових і фізичних навантажень, на тлі втоми, виснаження, після операцій, стресу тощо.

Адаптогени для імунітету

Адаптогени для імунітету включають деякі з перерахованих вище природних стимуляторів, а також низку інших грибів і рослин. Добірка добавок для імунітету тут.

Чага

Березовий гриб відомий здебільшого за дослідженнями щодо протипухлинних властивостей, проте він ефективний і як засіб для нормалізації імунної системи. Зверніть увагу на наш асортимент екстракта чаги.

Траметес

Траметес різнокольоровий або гриб "Хвіст індички" має виражений імуностимулювальний та імуномодулювальний ефект, що зумовлено високим вмістом бета-глюканів. Крім підтримки імунної системи, гриб каваратаке використовують у східній медицині як противірусний, протимікробний препарат, гепатопротектор і засіб для нормалізації стану шлунково-кишкового тракту.

Ехінацея

Ехінацея пурпурова - один із найвідоміших видів сировини в народній медицині Америки. Її відвари і настої протягом століть використовували для відновлення імунітету, а також як засіб для підтримки після захворювань.

Синтетичні адаптогени

Синтетичні речовини також використовують для адаптогенного впливу на організм з метою надання седативного ефекту в разі перезбудження або, навпаки, для відновлення енергетичного балансу після стресу. Наприклад, мелатонін або "гормон" сну, використовується для відновлення циркадного ритму, будучи аналогом природного гормону епіфіза.

Застосування адаптогенів

Для дітей

У народній медицині Перу маку використовують для підвищення когнітивних здібностей у дітей. Решту адаптогенів можна застосовувати для неспецифічного приймання для дітей і для підлітків.

Для чоловіків

З погляду специфічного впливу на чоловічий організм найкращі адаптогени для чоловіків - мака, кордицепс, женьшень, ашваганда. Наприклад, кордицепс стимулює вироблення естрогену в організмі, сприяє підвищенню лібідо у чоловіків і відновленню репродуктивної функції.

Для жінок

Родіола, ашваганда, мака, женьшень та інші адаптогени для жінок дають змогу відновити нормальну сексуальну функцію, а також гормональний фон. Наприклад, мака перуанська у жінок сприяє нормалізації стану після настання менопаузи. Також її розглядають як підтримку під час вагітності через потенційне підвищення виживання ембріонів.

Шкода і користь адаптогенів

Основна класична властивість адаптогенів - безпека для організму за умови вживання в нормальних дозах, тому за відсутності специфічних протипоказань та алергійних реакцій цей клас речовин безпечно вживати як профілактичний БАД для нормалізації стану організму в стресових та інших дисбалансувальних випадках.

Протипоказання адаптогенів

Потенційний негативний вплив залежить від конкретного виду адаптогена і може бути пов'язаний з його додатковими можливостями. Наприклад, ашваганда на додаток до антистресових властивостей демонструє виражений вплив на щитоподібну залозу. Це слід враховувати під час її вибору як адаптогена.

Як правильно приймати адаптогени

Спосіб приймання адаптогенних речовин залежить від їхньої природи та характеру впливу на організм. Синтетичні адаптогени рекомендується підбирати і приймати відповідно до інструкції. Природні засоби проти втоми і для інтенсифікації роботи мозку краще застосовувати в першій половині дня, а препарати із заспокійливим вектором (проти стресу, безсоння) - у другій половині. У результаті такого прийому забезпечується підтримувальний вплив адаптогенів на організм і відновлюється його нормальний енергетичний баланс. Рекомендації щодо прийому подано на сторінці конкретної добавки в нашому інтернет-магазині, де ви зможете купити адаптогени та суперфуди натурального походження.