ПН - СБ 10:00 до 19:00
ПН - СБ 10:00 до 19:00

21.02.2024
1142
Автор: PapaNature

Гінкго білоба - що це таке, лікувальні властивості

Гінкго білоба - це рослина, яку застосовують у китайській народній медицині щонайменше з 1100 року, а також вона є компонентом деяких традиційних страв у кулінарній традиції Азії. За що його цінують жителі азіатського регіону і чому активно вивчають в офіційній фармакології?

 

Гінкго білоба (гінкго дволопатевий) - що це таке?

G. biloba (гінкго дволопатевий) - високе дерево родини Ginkgoaceae, яке належить до живих викопних рослин. Це означає, що в епоху динозаврів гінкгові були одним із домінантних рослинних класів, але зараз на Землі залишився лише один вид, якому вдалося пережити кілька періодів заледеніння, зберігшись на території сучасного Китаю. Від сучасних хвойних і листяних дерев гінкго дволопатевий відрізняється характерною віялоподібною дволопатевою формою листя, завдяки чому й отримав видову ботанічну назву. Слово "гінкго", ймовірно, походить від китайського словосполучення "срібний плід" (гін-кюо), що трапляється в письмових джерелах з гербології 1329 року і 1578 року.

Дерево шанують у більшості азіатських країн, і основна причина - лікувальні властивості гінкго білоба. Батьківщиною сучасного G. biloba вважається Китай, але дерево широко культивується по всій Азії, але, завдяки високим здібностям до адаптації, здатне пристосовуватися і до кліматичних особливостей інших регіонів світу. Висока здатність до адаптації та "живучість" є характерною ознакою цієї рослини. Відомі екземпляри, які живуть на Землі вже 1400 років (дерево, що росте біля буддійського храму Гу Гуаньінь у горах Чжуннань) і 1000 років (біля храму Цуругаока Хатіман-гу в японському місті Камакура). Кілька дерев із міста Хіросіма пережили ядерне бомбардування, опинившись за 1-2 кілометри від епіцентру - шість із них ростуть і досі.

Склад гінкго білоба 

Користь гінкго білоба полягає в комплексі речовин, що містяться в його листі, через що рослина занесена до китайської фармакопеї і є одним з найбільш продаваних рослинних препаратів у світі. До складу гінкго білоба входять такі значущі групи речовин, що виявляють фармакологічний ефект:

  • флавоноїди (кверцетин, ізорамнетин, ще близько 110 різних сполук, що включають специфічну групу бігінкгозидів), які мають виражений антиоксидантний, нейропротекторний, протираковий, противірусний, антибактеріальний, протизапальний ефект;
  • біфлавоноїди сприяють зниженню зайвої ваги;
  • терпеноїди: захищають нейрони головного мозку, слугують профілактичним засобом від епілепсії, виявляють протизапальні, антиоксидантні, антиліпідемічні, антиапоптотичні, антиагрегантні властивості, сприяють поліпшенню пам'яті, когнітивних здібностей;
  • алкіфеноли та алкіфенольні кислоти;
  • карбонові кислоти (гінкгоколієва, ферулова, кумарова, гідроксібензойна, галова, ванілінова та ін.) пригнічують ксантиноксидазу і чинять протипухлинну дію;
  • лігнани: виявлені в коренях і насінні, виявляють антиоксидантні характеристики;
  • проантоціанідицини: мають протизапальну дію;
  • поліпреноли мають антибактеріальну активність;
  • полісахариди (глюкоза, рамноза, манноза, арабіноза, галактоза) - комплексно впливають на організм, починаючи від захисної функції та завершуючи специфічними ефектами (противірусним, протипухлинним тощо).

Ефірна олія містить різних 68 сполук, включно з понад 42% сесквітерпенів. Також зі складу насіння було вперше виділено токсичний компонент 4'-O-метилпіридоксин.

Застосування гінкго білоба 

G. biloba знаходить застосування в таких сферах:

  • у кулінарії: горіхоподібні плоди використовують як компоненти святкових страв, наприклад, у складі страви "Насолода Будди". Популярні горіхи, смажені на грилі. Також як компоненти страв використовують насіння.
  • у народній медицині лікувальні властивості гінкго білоба затребувані для лікування недоумства, бронхіту, захворювань нирок, сечового міхура;
  • в офіційній медицині компоненти рослини активно досліджуються щодо широкого спектра захворювань;
  • у косметології на основі гінкго виготовляють креми та інші доглядові засоби.

Лікувальні властивості гінкго білоба 

Сучасна наука активно вивчає, для чого гінкго білоба може використовуватися з погляду потенційної користі для здоров'я. Наразі накопичено великий масив даних щодо широкого спектра проблем, починаючи від вікових змін пам'яті та когнітивних функцій і завершуючи потенційною користю для серцево-судинної системи. Частина досліджень ще потребують уточнення, але препарати на основі гінкго вже представлені на ринку, до того ж входять до переліку видів рослинних добавок, які найбільше продаються.

Для пам'яті

У китайській народній медицині G. biloba широко використовується як засіб для поліпшення функції мозку, зокрема й пам'яті у літніх людей. Ці можливості зацікавили й офіційну науку, причому існують десятки різноманітних досліджень, що підтверджують ефект цієї рослинної добавки. Наприклад, у роботі 2008 року Dodge H. зі співавторами вивчали стан 118 пацієнтів віком від 85 років, які на початковій стадії не мали проблем із пам'яттю та деменцією. Під час трирічних спостережень у 21 випробовуваного було зафіксовано появу таких проблем, причому більшість із них перебували в групі, яка приймала плацебо. Ця ж команда в іншому дослідженні вивчала поточний стан літніх людей, які регулярно тривалий час приймали гінкго білоба для пам'яті, порівнюючи їх із плацебо-групою. Аналіз показав, що ризик розвитку деменції в першій групі був на 70% нижчим. Схожі дані про ефективність G. biloba показані в мета-аналізі Winmann S. зі співавторами (2010 рік), Birks J. зі співавторами (2013 рік) і пізніших роботах.

Для мозку

Дослідження, присвячені застосуванню гінкго білоба для мозку, показують виражене підвищення когнітивних здібностей і пам'яті. Імовірно, цей ефект досягається за рахунок стимулювання кровообігу, антиоксидантних властивостей і нейропротекторної дії рослинної добавки. В окремих роботах показано сприятливий вплив компонентів ginkgo biloba на профілактику деменції і вказується можливість їх використання для лікування цього захворювання, особливо судинної, лобно-скроневої форм.

У разі схуднення

У роботах Luo L. зі співавторами (2017 рік), Liu P. K. зі співавторами (2018 рік), Eisvand F. зі співавторами (2020 рік) показано потенційну перспективність застосування гінкго білоба для схуднення. На мишачих моделях показано, що гінкголід, гінгетин, ізогінгетин, білобетін і сціадопітизин, що містяться в листі гінкго, можуть пом'якшувати наслідки дієти з високим вмістом жирів, впливають на ліпазу підшлункової залози, сприяють зниженню маси тіла.

Після інсульту

Здатність компонентів ginkgo підвищувати когнітивні здібності, покращувати функцію серцево-судинної системи, чинити нейропротекторну дію стимулює вчених вивчати перспективи лікування гінкго білоба після інсульту. Кілька десятків робіт присвячено дослідженню компонентів листя цієї рослини в частині відновлення пам'яті та когнітивних функцій у пацієнтів після ішемічного інсульту, відзначаючи потенційну ефективність рослинної сировини як підтримки організму.

У разі варикозу

Інтерес до гінкго білоба в лікуванні варикозу зумовлений наявністю в цій рослині біофлавоноїду рутина, а також судинотонізувальними властивостями інших компонентів рослини, що в сукупності може сприяти профілактиці варикозного розширення вен. 

У разі тромбозу

У дослідженнях Tian-Ran Chen зі співавторами (2019 рік), Gholam Ali Naderi зі співавторами (2005 рік), Hye Young Han зі співавторами (2009 рік) і низці інших робіт показано значущий ефект флавоноїдів та біфлавонів гінкго білоба в разі тромбозу. Повідомляється, що компоненти з листя рослини є інгібіторами тромбіну, що потенційно може розглядатися для активації механізмів розсмоктування тромбу і профілактики їх утворення. Зазначається перспективність використання компонентів гінкго як самостійно, так і в поєднанні з іншими засобами, наприклад, з цилостазолом.

При цукровому діабеті

Потенційні плюси гінкго білоба за цукрового діабету підтверджено в кількох дослідженнях in vivo, під час яких відмічено відповідні ефекти кількох діючих речовин. У роботі Whiting D. R. зі співавторами (2011 рік) показано, що білобалід забезпечує захист ліпідних клітин від резистентності до інсуліну, зменшує запалення внаслідок збільшення секреції адипонектину. Також складну протидіабетичну дію показала речовина гінкголід В.

У разі гіпертонії

Артеріальна гіпертензія - ще один випадок, коли застосування гінкго може бути потенційно корисним, що доведено в дослідженнях на тваринах. Ефект гінкго білоба в разі гіпертонії полягає в гіпотензивній і нефропротекторній дії, розширенні кровоносних судин, підвищенні їхнього тонусу і відповідному зниженні кров'яного тиску. У практиці лікування гіпертонії може бути корисною здатність окремих компонентів з листя і насіння знижувати вміст холестерину. 

У разі ВСД

Внаслідок нейропротекторної, антиоксидантної дії гінкго білоба за ВСД можна розглядати як компонент складнішої терапії, спрямованої на лікування вегетосудинної дистонії та розладів, що лежать в її основі. Основний ефект спрямований на уповільнення і купірування нейродегенеративного процесу при ВСД.

При мігрені

У традиційній китайській медицині відмічають застосування гінкго білоба в разі мігрені та головного болю, що в сучасній науці пов'язують з антиоксидантною дією гінкголіду В. У роботах Goschorska M. зі співавторами (2020 рік), D'Andrea G. зі співавторами (2009 рік) показано, що самостійне вживання цього компонента або його комбінація з іншими діючими речовинами чинить сприятливий вплив, зокрема й у дослідженнях на людях. Відповідний ефект було відзначено під час призначення гінкголіду В у групі з 50 жінок, які відзначали зниження частоти і тривалості мігрені. 

У разі депресії

Завдяки наявності полісахаридів розглядається можливість використання гінкго білоба в разі депресії. На мишачих моделях показано (Hu Q. зі співавторами, 2018 рік, Zhang L. зі співавторами, 2019 рік, Wang T. зі співавторами, 2020 рік), що дитерпенові гінкголіди також мають виражену антидепресивну дію, до того ж їхнє застосування чинить посилювальний ефект у комбінації з антидепресантами, знижуючи рівень стресу, відновлюючи неврологічну діяльність і будучи потенційно корисним для лікування депресивних розладів.

Користь гінкго білоба 

Для жінок

Користь гінкго білоба для жінок полягає не тільки в загальнозміцнювальній дії, а й у зниженні ефектів передменструального синдрому. Прийом БАД потенційно знижує ймовірність появи болю в грудях та інших проявів. Так, у рандомізованому плацебо-контрольованому дослідженні 2009 року (Giti Ozgoli зі співавторами) показано, що прийом після приймання гінкго у пацієнток із ПМС загальна тяжкість симптомів знизилася на 23,7%, а в плацебо-групах - тільки на 8,7%. 

Ще одним напрямком використання ginkgo може стати лікування жіночої сексуальної дисфункції, як викликаної прийомом антидепресантів, так і іншими причинами. Повідомляється, що завдяки стимулюванню кровообігу вживання добавки в дослідженнях Cohen і Bartlik (1998 рік) дало змогу домогтися зростання показників сексуальної активності в 91% жінок, сприяючи підвищенню збудження, збільшенню кількості змазки й досягненню оргазму.

Для чоловіків

Користь гінкго білоба для чоловіків полягає в стимулюванні статевої системи. У тому ж дослідженні Cohen і Bartlik зазначено, що у 76% випробовуваних після вживання відповідного рослинного препарату спостерігалося зниження проблем з ерекцією і зняття інших симптомів еректильної дисфункції та низького лібідо.

Для дітей

У низці досліджень (Frei, 2002 рік, Lyon зі співавторами, 2001 рік) показано користь гінкго білоба для дітей зі СДУГ, особливо в разі ослаблення концентрації уваги. У роботі Ponto і Schultz (2003 рік) зазначається, що G. Biloba сприяє інтенсифікації цереброваскулярного кровотоку, що потенційно може призвести до зниження гіперактивності, купіруючи вплив нудьги і ослаблення уваги.

Протипоказання гінкго білоба 

Прийом препаратів або натуральних добавок, що містять гінкго, слід обмежити в таких випадках:

  • вагітність і період лактації;
  • вік до 18 років (через відсутність даних щодо безпеки);
  • чутливість до компонентів;
  • порушення згортання крові;
  • прийом препаратів, що розріджують кров (гінкго потенційно посилює їхню дію, тому необхідна консультація лікаря);
  • прийом антидепресантів, що містять інгібітори моноаміноксидази (гінкго потенційно посилює їхню дію, тому необхідна консультація лікаря);
  • епілепсія та судоми;
  • діабет;
  • гіпотензія;
  • операції (прийом гінкго слід припинити за 36 годин до оперативного втручання). 

Побічні ефекти гінкго білоба

Під час прийому гінкго білоба побічні ефекти можуть виражатися такими станами:

  • шкірна алергічна реакція;
  • запаморочення і головний біль;
  • почастішання серцебиття;
  • розлад шлунка;
  • закрепи.

Як приймати гінкго білоба

Прийом залежить від форми, в якій поставляється гінкго. У разі використання натуральної БАД у вигляді порошку з висушеного листя, добавки приймають по 0,5 чайної ложки 2 рази на день, запиваючи водою. У разі використання екстрактів, таблеток або інших засобів слід дотримуватися інструкції та рекомендацій лікаря.

Висновок

Користь гінкго білоба для організму активно вивчається сучасною наукою і вже підтверджена щодо широкого спектра захворювань. Водночас натуральну сировину активно використовують і як щоденну підтримуючу добавку, що покращує когнітивні здібності, стан серцево-судинної та нервової системи. Якщо вас зацікавила користь цієї БАД для здоров'я, в нашому інтернет-магазині ви можете замовити гінкго білоба у вигляді ретельно підготовленого порошку з листя рослини методом щадного сушіння.

Попередження: Інформація, надана в цій статті, призначена виключно для освітніх та інформаційних цілей. Вона не призначена як заміна професійної медичної консультації, діагностики або лікування. Завжди звертайтеся до лікаря або іншого кваліфікованого медичного фахівця з будь-якими питаннями, які вас цікавлять щодо медичного стану. Ніколи не ігноруйте професійну медичну думку або не затягуйте її через те, що ви прочитали на цьому веб-сайті.

Схожі статті