ПН - СБ 10:00 до 19:00
ПН - СБ 10:00 до 19:00

20.09.2023
2199
Автор: PapaNature

Корисні властивості Ашваганди. Як приймати Ашваганду?

Ашваганда - лікарська рослина, яку вже сотні років застосовують у народній медицині, зокрема й в аюрведичній практиці. Вона викликає інтерес і у представників офіційної науки, які вивчають потенційні переваги компонентів рослини. Тому сьогодні в блозі ми розглянемо: Що таке ашваганда і чому про неї говорять все більше? Як пити ашваганду і в чому її користь для організму? Дізнайтеся, як ця стародавня аюрведична рослина може поліпшити ваше здоров'я і самопочуття.

 

Що таке ашваганда (Withania somnifera)

Withania somnifera - це чагарник родини пасльонових, який у побуті та народній медицині відомий як ашваганда (ашвагандха), що в перекладі з санскриту означає "кінський запах" і характеризує відповідну властивість кореня цієї рослини. Також його називають "фізаліс сонячнолистий", "амуккурам", "індійський женьшень", "зимова вишня". Остання назва пов'язана з характерним зовнішнім виглядом невеликих червоних плодів цієї рослини.

Теплолюбний чагарник росте в посушливих регіонах Африки, Австралії та Азії, зокрема в Індії, Китаї, Ємені, на Шрі-Ланці. Його плоди їстівні, але не є частим компонентом у кухні цих регіонів, хоча насіння сприяє згортанню молока при виготовленні вегетаріанського сиру. Найціннішим компонентом є висушений і подрібнений корінь, який додають до меду, молока або заварюють на його основі чай. Це зумовлено не стільки смаковими властивостями сировини, скільки потенційними перевагами для здоров'я. Рослина ашваганда широко використовується в аюрведичній медицині для зміцнення здоров'я і боротьби зі стресом.

Лікувальні властивості індійського женьшеню

Ашваганда - це компонент, який широко використовують в індійській народній медицині для зміцнення нервової системи, як афродизіак, стимулятор, протигельмінтний і тонізувальний засіб. Такий ефект пояснюється фітохімічним складом сировини з кореня рослини, в якому особливий інтерес представляють:

  • вітаноліди;
  • алкалоїди;
  • флавоноїди.

Також у складі кореня зимової вишні присутні сапоніни, стерини, хлорогенова кислота, смоли, кумарини, жирні кислоти. Через наявність зазначених активних речовин офіційна медична наука також досліджує користь і шкоду ашваганхди щодо широкого кола захворювань і загального поліпшення таких негативних станів:

  • безсоння;
  • стрес;
  • гіпотиреоз;
  • хвороба Альцгеймера, хвороба Паркінсона, хвороба Гантінгтона, обсесивно-компульсивний розлад, у разі депресії та в інших випадках, у яких корисні нейропротекторні й антинейродегенеративні властивості рослини;
  • лікування алкоголізму в частині купірування реакції відміни та контролю поведінкових змін;
  • запальні процеси, зокрема пов'язані з нефритом, протеїнурією, запаленнями шкіри, неврологією тощо;
  • малярія, сальмонельоз, інші грибкові та бактеріальні захворювання;
  • безпліддя;
  • онкологічні захворювання;
  • діабет;
  • серцево-судинні захворювання
  • ашваганда для схуднення.

Загальнозміцнювальний ефект ашваганди може бути посилений завдяки комбінуванню з іншими натуральними засобами, серед яких спіруліна, хлорела та їжовик гребінчастий.

Користь ашваганди за гіпотиреозу

Ашваганда - рослина, яка продемонструвала потенціал на мишачих моделях або в дослідженнях на людях. Наприклад, розглядається можливість її застосування як елемента комплексної терапії в разі гіпотиреозу, особливо в субклінічній стадії. Зимова вишня містить вітаферин А, який стимулює функцію щитоподібної залози, забезпечує додаткову антиоксидантну та протиракову дію. Відповідний ефект відзначено в роботах Sharma A.K. зі співавторами (2018 рік), Abdel-Wahhab K.G. зі співавторами (2019 рік), Panda S. зі співавторами (1998 рік). Потенційно ця дія може посилюватися в поєднанні з іншими натуральними засобами, наприклад, у разі спільного прийому з ламінарією. Ашваганда для схуднення сприяє зниженню рівня кортизолу, гормону стресу, який часто пов'язаний зі збільшенням ваги.

Користь ашваганди в разі розладів сну

У народній і доказовій медицині відзначають ефективність ashwagandha в разі безсоння. У дослідженні Kaushik M.K. зі співавторами (2017 рік) показано, що регулярне вживання екстракту індійського женьшеню протягом 12 тижнів сприяло поліпшенню якості сну і полегшувало засинання. У роботі Kelgane S.B. зі співавторами (2020 рік) додатково наголошують на позитивному ефекті ашваганди в літніх пацієнтів 65-80 років не тільки щодо безсоння, а й для поліпшення загального самопочуття та розумової активності після пробудження. Потенційно активними компонентами в цьому випадку є триетиленгліколь із водного екстракту кореня ашваганди, дія якого може бути синергічно посилена іншими природними компонентами, наприклад, тритерпенами зі спор рейші.

Користь ашваганди для чоловіків

Існує велика кількість досліджень впливу ашваганди на лікування чоловічого безпліддя, пов'язаного з олігоспермією, нормозооспермією та іншими проблемами. Зокрема, в роботах Łukaszuk K. зі співавторами (2018 рік), Mahdi A.A. зі співавторами (2011 рік), Nasimi Doost Azgomi R. зі співавторами (2018 рік) показано, що вживання зимової вишні сприяє збільшенню об'єму сперми, рухливості сперматозоїдів та їхньої кількості. Відзначається поліпшення складу сперми, включно зі зростанням рівня антиоксидантних ферментів і вітамінів А, Е, С, а також підвищення рівня тестостерону в організмі. При цьому у пацієнтів з безпліддям не спостерігалося побічних ефектів, що потенційно свідчить на користь застосування ашваганди як альтернативи існуючим методам.

Вона також може розглядатися як елемент терапії при еректильній дисфункції, особливо в комбінації з іншими натуральними добавками, наприклад, кордицепсом. Повідомляється про позитивні результати застосування женьшеню індійського в разі так званої психогенної еректильної дисфункції, коли статева функція знижена через підвищену сексуальну тривогу і хвилювання щодо сексуальної активності.

Користь ашваганди для жінок

У роботі Dongre S. зі співавторами (2015 рік) зазначається, що ашваганда індійський женьшень сприяє покращенню сексуальної функції у жінок, позитивно впливаючи на лібідо, кількість змазки та досягнення оргазму. Також порошок з кореня цієї рослини дає змогу збалансувати гормональний фон, що, з одного боку, забезпечує нормальну фертильність, а з іншого - дає змогу запобігти проблемам у період менопаузи.

Протипоказання вітанії снодійної

Дослідження на людях і тваринах свідчать про відсутність у більшості пацієнтів виражених негативних наслідків у разі тривалого прийому індійського женьшеню. У деяких випадках відзначаються можливі побічні ефекти ашваганди при самостійному прийомі або комбінуванні з іншими добавками чи препаратами:

  • головний біль;
  • нудота;
  • діарея;
  • седативна дія.

до протипоказань ашваганди належать:

  • чутливість до компонентів БАД;
  • гормоночутливий рак простати (індійський женьшень стимулює вироблення тестостерону, що потенційно призводить до прогресування онкозахворювання);
  • планування і протікання вагітності (загроза викидня), а також період лактації.

Зимову вишню слід приймати після консультації з лікарем у разі таких захворювань:

  • гіпертиреоз (вітанія сприяє підвищенню концентрації тиреоїдних гормонів щитоподібної залози);
  • нервові та інші захворювання, за яких показаний прийом барбітуратів, бензодіазепінів та інших протитривожних, снодійних, седативних, протисудомних засобів (ашваганда потенційно посилює їхню дію);
  • системний червоний вовчак, розсіяний склероз, ревматоїдний артрит та інші захворювання, за яких зимова вишня може посилити імунну відповідь на шкоду пацієнту.

Як приймати ашваганду

Спосіб прийому кореня індійського женьшеню залежить від форми випуску БАД. Вона може поставлятися в таких видах:

  • у капсулах;
  • у таблетках;
  • у порошку.

Як правильно приймати зимову вишню в таблетованих формах, зазначено в інструкції ашвахганди залежно від дозування. При цьому ефект забезпечується сумлінністю виробника і кількістю баластних речовин, які доповнюють основну сировину. Щоб бути впевненим у дієвості прийнятої БАД, краще замовити ашваганду в порошку. У цьому вигляді її можна додавати в напої або готувати чай, заварюючи 1 чайну ложку порошку в 150 мл окропу і приймаючи за півгодини до їди від 1 до 3 разів на день. Купівля натурального порошку вигідніша, ніж таблетованих добавок: наприклад, упаковка масою 60 грамів замінює від 120 таблеток по 500 mg. Перед початком прийому ашваганди вагітним і жінкам, які годують груддю, вкрай важливо проконсультуватися з лікарем.

Чи можна приймати Ашваганду і Їжовик разом?

Спільний прийом ашваганди і їжачника дає змогу отримати синергічний ефект, наприклад, щодо поліпшення когнітивних здібностей, купірування депресивних станів, зміцнення імунної системи. Обидві натуральні добавки потенційно ефективні в разі хвороб Паркінсона, Альцгеймера, хоча їхній механізм впливу на нервову систему різний, що забезпечує взаємне посилення можливостей під час прийому. Пацієнтам із серйозними станами рекомендується проконсультуватися з лікарем перед тим, як приймати ашваганду або її поєднання з їжачовиком.

Висновок

Ашваганда - природне джерело біологічно активних речовин, які чинять зміцнювальний вплив на організм. Століттями її використовують в індійській народній медицині, а сучасна наука підтверджує перспективність використання компонентів зимової вишні в разі широкого спектра патологій: від жіночої та чоловічої безплідності до онкології. При цьому ашваганда є і корисною повсякденною харчовою добавкою, купити яку ви можете за вигідною ціною в інтернет-магазині PapaNature.

Попередження: Інформація, надана в цій статті, призначена виключно для освітніх та інформаційних цілей. Вона не призначена як заміна професійної медичної консультації, діагностики або лікування. Завжди звертайтеся до лікаря або іншого кваліфікованого медичного фахівця з будь-якими питаннями, які вас цікавлять щодо медичного стану. Ніколи не ігноруйте професійну медичну думку або не затягуйте її через те, що ви прочитали на цьому веб-сайті.

Схожі статті